Çin Çalışma Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’ne çalışma amaçlı olarak seyahat edecek olan kişilerin Z tipi Çalışma vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çin çalışma vizesi, vize başvurusu yapacak kişiye Çin’de yasal olarak çalışma ve Çin’de yasal olarak oturma imkânı vermektedir.

Çin Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Çin çalışma vizesi başvuruları Çin Büyükelçiliği’ne şahsi olarak yapılamamaktadır. Çin vizesi başvuruları yetkili turizm ve seyahat acenteleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Firmamız Çin Büyükelçiliği’ne sizin adınıza vize başvurunuzu ve takibini yapma yetkisine sahiptir.

Vize başvurusu yapacak kişilerin evraklarında eksik olmaması ve evrakların eksiksiz doldurulması başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasında büyük önem taşır. Çin’den alacağınız uzman belgesi (lisans belgesi) ve çalışma izni/çalışma davetiyesi belgeleri evraklar arasında mutlaka olmalıdır. Çalışma vizesi başvurusu için belgelerin orijinali kabul edilmektedir.

Çin çalışma vizesi alındıktan ve takiben ülkeye giriş yapıldıktan sonra, Çin’de de gerçekleştirilmesi gereken bazı işlemler vardır. Çin’e giriş yapıldıktan sonra ilk 30 gün içerisinde oturma ve çalışma izni için ikamet edilen yerin, ilçe düzeyinin üzerinde olan Yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü’nün hudut giriş ve çıkış idari şubesine başvuru yapılmalıdır. Bu başvuruyu yapılmazsa kişi Çin’de kaçak sayılır ve yasal olarak çalışamaz.

Çin çalışma vizesi seyahat plan ve programınıza göre verilmekte ve en fazla iki girişli olarak uygulanmaktadır.

Oturma ve çalışma iznine sahip olabilmek için, vizenizin Z tipi olması gerekir. Z tipi vize dışında, oturma izni sağlayan vize tipleri çalışma izni imkânı sunmamaktadır.

Çin Çalışma Vizesi İçin Gereken Evraklar

 1. Dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olan ve en az 2 boş vize sayfası olan çipli pasaport (Var ise eski pasaportlar, Eski tip lacivert renkli pasaportlara vize verilmemektedir.)
 2. 2 adet 33 mm x 48 mm ebatında beyaz fonlu fotoğraf (Son 6 ay içinde çektirilmiş olmalı)
 3. İçerisinde en az 5.000 TL veya karşılığı kadar döviz bulunan, yeni işletilmiş banka hesap cüzdanı aslı veya bankadaki mevduatı gösteren banka tarafından kaşelenip imzalanmış hesap dökümü
 4. Vize Bildirim Formu (Yeşil davetiye olarakta bilinen Çin’de yetkilendirilen kurumdan vize bildirim formunun aslı)
 5. İzin veya Uzman Belgesi (Çin’de bulunan resmi makamlar tarafından verilen iş durumu bildirir izin belgesi veya uzmanlık belgesi)
 6. İşyeri Kanıt Belgesi (Çalışacağınız işyeri ile ilgili resmi makamlardan alınmış belgenin aslı)
 7. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Renkli fotokopi tercih edilmelidir. Siyah/beyaz fotokopilerin yazı ve fotoğrafın net olmasına dikkat edilmelidir.)
 8. Antetli kağıda Çin Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
 9. Vergi levhası (Güncel tarihli olması gerekmektedir.)
 10. Ticari sicil gazetesi
 11. Oda sicil kayıt sureti (son 6 ay içinde alınmış olmalı.)
 12. Faaliyet belgesi (son 6 ay içinde alınmış olmalı.)
 13. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E devletten barkodlu olarak aile bireyleri görünecek şekilde alınmış olması gerekmektedir.)
 14. İkametgah belgesi (E devletten barkodlu olarak alınmış olması gerekmektedir.)

NOT: Vize başvuru evraklarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.