Çin Grup Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti bireysel olarak yapılan turistik vize başvurularını 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren kabul etmediğini duyurmuştur. Bu sebeple Çin’e turistik amaçla seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin Büyükelçiliği tarafından uygulanan Çin Grup Vizesi’ne başvuru yapması gerekmektedir. Çin Grup vizesi aynı zamanda L Tipi Turistik grup vizesi olarak bilinmektedir.

Çin Grup Vizesi Nasıl Alınır ?

Bordo çipli (normal) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarında geçerli bir Çin vizesi yok ise ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Yeşil (hususi), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) pasaport sahipleri ise Çin Halk Cumhuriyeti yasalarına göre Çin’e gerçekleştirecekleri 30 günden az sürecek seyahatlerinde Çin vizesinden muaftırlar. Ancak bu kişiler Çin’de 30 günden fazla kalacaklarsa Çin grup vizesi almaları gerekmektedir.

Çin Grup vizesine başvuru yapılabilmesi için tur düzenlenecek grupta en az 5 katılımcı olması gerekmektedir. Çine giriş ve çıkışlarda grup liderine verilen vize gümrüğe verildiğinden, grup vizesine sahip olan kişiler, gruptaki diğer kişiler ile aynı zamanda ülkeye giriş çıkış yapmak zorundadırlar.

Çin Büyükelçiliği şahsi olarak yapılan seyahat amaçlı vize başvurularını kabul etmemektedir. Çin grup vizesi için bir tur programı gereklidir. Bu turları ancak TÜRSAB’a bağlı A grubu seyahat acentaları düzenleyebilmektedir. Firmamız sizin adınıza Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurusu yapma yetkisine sahiptir.

Çin Grup vizesine ilk kez başvuru yapıyorsanız tek girişli vize alacaksınız demektir. Tek girişli vize 3 ay geçerlidir ve bu vizeyle Çin’e giriş yaptıktan sonra en fazla 30 gün kalma hakkına sahip olursunuz . 1 yıllık çok girişli vize alabilmeniz için en az 2 kere Çin’e seyahat gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

Çin Grup vizesi, Çin’de kısa süreli konaklama sağlayan vize türüdür. Uzun süreli vize alabilmeniz için yukarıda da belirtildiği gibi daha önce Çin’e seyahat etmiş olmanız gerekmektedir.

Çin Grup vizesi, seyahat edecek kişilerin pasaportlarına basılmaz, 2 ayrı kâğıda hazırlanır. Kişi ülkeye giriş ve çıkışta kullanmak üzere gümrüğe bu belgeyi sunmalıdır. Çin grup vizesine sahip olan ancak bu kağıtları giriş ve çıkış işlemlerinde beyan edemeyen kişi ülkeye giriş ve çıkış yapamaz.

Çin Grup Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olan ve en az 2 boş vize sayfası olan çipli pasaport (Var ise eski pasaportlar, Eski tip lacivert renkli pasaportlara vize verilmemektedir.)
 2. İki adet 33 mm x 48 mm ebatında beyaz fonlu fotoğraf (Son 6 ay içinde çektirilmiş olmalı)
 3. Antetli kağıda Çin Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
 4. Çin’e düzenlenecek seyahat programı (Çin’e yapacağınız seyahatin detaykarı gösteren seyahat programınız belirtilmelidir. Hangi şehirlerin ve mekanların ziyaret edileceği, kaç gün nerede kalınacağı ve ziyaret taihleri mutlaka belirtilmelidir.)
 5. Çin de sizi karşılayacak olan yetkili turizm acentası tarafından gönderilen davet mektubunun aslı
 6. Uçak rezervasyonu
 7. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Renkli fotokopi tercih edilmelidir. Siyah/beyaz fotokopilerin yazı ve fotoğrafın net olmasına dikkat edilmelidir.)
 8. Vergi levhası (Güncel tarihli olması gerekmektedir.)
 9. Ticari sicil gazetesi
 10. Oda sicil kayıt sureti (son 6 ay içinde alınmış olmalı.)
 11. Faaliyet belgesi (son 6 ay içinde alınmış olmalı)
 12. İçerisinde en az 2.000 $ veya karşılığı Türk Lirası bulunan, yeni işletilmiş banka hesap cüzdanı aslı veya bankadaki mevduatı gösteren banka tarafından kaşelenip imzalanmış hesap dökümü
 13. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E devletten barkodlu olarak aile bireyleri görünecek şekilde alınmış olması gerekmektedir.)
 14. İkametgah belgesi (E devletten barkodlu olarak alınmış olması gerekmektedir.)
 15. Adli sicil temiz kağıdı (E-devletten)

NOT: Vize başvuru evraklarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Çin Grup Vizesi Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar

Grup vizeleri sadece TURSAB(Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği)’a üye olan A grubu seyahat acentalarının düzenlemiş olduğu turlara verilebilmektedir. Bu sebeple tur katılımlarınız öncesinde mutlaka ilgili acentenin TURSAB üyesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tur organizasyonu başvurularınızda ilgili firmanın a grubu acenta olup olmadığını TURSAB resmi web sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Buraya tıklayarak acenta arama ekranına ulaşabilirsiniz. Firmamız TURSAB üyesi A grubu seyahat acentası kategorisinde yer almaktadır ve firmamız tarafından düzenlenen tüm tur organizasyonları TURSAB tarafından 8084 belge no‘su ile kayıt altında tutulmaktadır.