Çin Hakkında

Çin olarak anılan Çin Halk Cumhuriyeti, bir Uzakdoğu ülkesidir. Asya’nın en büyük ülkelerinden biridir ve en kalabalık nüfusa sahiptir.

Çin’in başkenti: Pekin’dir ve ülkenin en önemli tarihi eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Nüfusu: yaklaşık 1,382 milyar’dır.

Para birimi: Renminbi Yuan (RMB),

Telefon kodu: ise + 86’dır.

Kâğıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti, coğrafik ve kültürel yönüyle herkesin ilgisini çeken bir turizm cennetidir.

Pekin’e gittiğinizde; Çin Seddi, Yasak Şehir, Tiananmen Meydanı, Yazlık Saray ve Kung Fu Show’u,

Xian’a gittiğinizde; Terra Cotta Savaşçıları, Atlar Müzesi, Bell Tower, Drum Tower ve Şehir Duvarları, Tang Hanedanı Operası’nı,

Guilin’e gittiğinizde; Li Nehri ve Fil Vadisi’ni,

Shanghai’ye gittiğinizde; Yuyuan Bahçesi, Jade Buddha Tapınağı, Shangai Müzesi ve Akrobasi Show’u mutlaka görmelisiniz.

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin seddi 1987 senesinde UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine kabul edilerek Dünyanın 7 harikasından biri ünvanını almıştır. Yapımına savaşan devletler zamanında başlanmış ve yapım süreci yaklaşık 2000 yıl sürmüştür. Beylikler birbirinden korunmak için irili ufaklı setler kurmuşlardır. Çin imparatorluğu kurulduktan sonra ise imparatorluğun ilk hükümdarı Qin Shi Huang tarafından bu duvarların birleştirilerek bir bütün haline getirilmesi emri verilmiştir.

Uzunluğu yaklaşık olarak 6700 km olup, yapımında köylü, asker ve tutuklulardan oluşan yaklaşık 1 milyon kişi çalışmış olan Çin Seddi turistler için vazgeçilmezdir.

Çin’de İklim

Çin değişkenlik gösteren bir iklim yapısına sahiptir. Ülkenin kuzey, batı ve kuzeybatı kesimlerinde karasal iklim hakimdir. Ülkenin güney, doğu ve güneydoğusunda muson iklimi, ülkenin batı bölümlerinde ise sert karasal iklim hakimdir.

Dört mevsimin belirgin yaşandığı bölgelerde yağışlar yaz mevsiminde yaşanmaktadır. Güneyde yağışlar mayıs ve ekim aylarında görülür. Kuzeyde yağışlar ise temmuz ve ağustos aylarına denk gelmektedir.

Yaz mevsiminde kuzey ve güney bölgeleri hemen hemen aynı sıcaklık yaşanırken, kış aylarında bu fark 35 dereceye kadar çıkmaktadır. Kuzey bölgelerde sert ve soğuk kış mevsimi yaşanırken, güney bölgelerde ılıman bir kış mevsimi görülür.

Konuşulan Diller

Ülkenin resmi dili Çincedir. Dünyadaki her beş kişiden birinin anadili olarak konuştuğu Çince dili, tamamen ayrı birer dil olarak kabul edilebilecek kadar farklı dilciklerden oluşmaktadır. Bu yüzden Çincenin bir dil değil, bir dil ailesi olduğu iddia edilir. 12 temel şiveden en çok kullanıcısı olanlar; Mandarin, Kantonca (Guangdong), Fujian (Hokkien) ve Hakkadır. Çince karakterler alfabeden farklı olarak ses belirtmek için kullanılmaz, bir tür resim yazısından türemiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde konuşulmakta olan 292 dil bulunmaktadır. Bunlardan tanınan diller ise Moğolca, Tibetçe ve Uygurca’dır.

Etnik/Dini Yapı

Etnik gruplar: Toplam 56 etnik grup vardır. Başlıca etnik gruplar: Han (1,15 milyar), Zhuang (15,5 milyon), Mançu (10,6 milyon), Hui (8,6 milyon), Miao (7,4 milyon), Uygur (9,3 milyon), Tujia (8 milyon), Yi (7,7 milyon), Moğol (5,8 milyon), Tibetli (5,4 milyon)

Dini gruplar: Çin Halk Cumhuriyet, bünyesinde pek çok dini barındırmaktadır. Bunlardan en yaygınları Budizm, Taoizm, İslam ve Hıristiyanlık (hem Katolik, hem de protesran) dinleridir. Ülkede resmi din Budizm’dir. Budizm’in üç ana kolundan biri olan Mahayana Budizmi halkın resmi olarak kabul ettiği dindir.

Üyesi Olduğu Başlıca Uluslararası Kuruluşlar

ACD (Asya İşbirliği Diyaloğu), Afrika Kalkınma Bankası, AİGK/CICA, ASEAN (Diyalog Ortağı), Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC), Asya Kalkınma Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB),Bağlantısızlar Hareketi (Gözlemci), Birleşmiş Milletler (BM/BMGK), BRICS, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Turizm Örgütü, G-20, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), IMF, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Şanghay İşbirliği Örgütü, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, UNESCO, Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO)