Çin Öğrenci Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’ne eğitim amaçlı olarak seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Eğitim süresi 180 günden fazla ise X1 tipi öğrenci vizesi, 180 günden az ise X2 tipi öğrenci vizesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Uzun süreli Çin X1 öğrenci vizesi için:
Çin İstanbul Başkonsolosluğu ya da Ankara Çin Büyükelçiliği’ne şahsen başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda sunulacak evraklar eksiksiz ve dikkatli hazırlanmış olmalıdır. Bu vize yabancılara, Çin’de 180 günden fazla konaklama imkânı verir. Çin’de yasal olarak konaklayabilmek için, X1 vizesi aldıktan sonra Çin’deyken ikamet teskeresi almak ta gerekir. İkamet teskeresi alabilmek için Çin’de ikamet edilen yerin ilçe düzeyinin üzerinde olan Yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü’ne gitmek gerekmektedir. Yasal oturum hakkı için müdürlüğün hudut giriş ve çıkış idari şubesine başvuruda bulunmalıdır. Başvuru tarihi Çin’e giriş tarihinden sonraki ilk 30 gün içerisinde olmalıdır.

Kısa süreli Çin X2 öğrenci vizesi için:
Başvurular, Çin Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Çin’e gidildiğinde, eğer Çin’de daha uzun süre yasal olarak konaklamak istenirse Çin’deki yerel Emniyet Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekir. Yerel Emniyet Müdürlüğü kişinin Çin’deki durumuna bağlı olarak yapmış olduğu başvuru ile ilgili olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapmaktadır. Çin’de daha uzun süreli konaklama için yapılacak başvurularda tek sorumluluk başvuru sahibine ait olmaktadır.

ÇİN ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 1. Pasaport aslı (Vize Bitim Tarihinden itibaren en az 6 geçerlilik süresi olması gerekmektedir. )
 2. 2 Adet biometrik fotoğraf
 3. Çin’den davet mektubu
 4. Tam teşekküllü sağlık raporu aslı
 5. Adli sicil kaydı belgesi (E-devletten alınabilir.)
 6. Pasaport protokol belgesi (Nüfus müdürlüklerinden alınıyor.)
 7. Yurda giriş çıkış belgesi (E-devletten alınabilir.)
 8. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devletten alınabilir.)
 9. Yerleşim yeri belgesi (E-devletten alınabilir.)
 10. TC kimlik fotokopisi (arkalı-önlü)
 11. Son 3 aylık şahsi banka hesap dökümü. Bankadan kaşe ve imzalı. ( Banka hesabın son tarih bakiyesinde minimum 2500$ karşılığı bulunmalıdır. )