Çin Vizesi

Bordo çipli (normal) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarında geçerli bir Çin vizesi yok ise ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Yeşil (hususi), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) pasaport sahipleri ise Çin’e yapacakları ziyaretlerde 180 günlük bir dönemde toplamda 90 günden fazla olmamak koşuluyla Çin vizesinden muaf tutulmaktadır.

Ankara Çin Büyükelçiliği, İstanbul Çin Başkonsolosluğu ve Çin Konsoloslukları kısa süreli Çin vizesi başvurularını (L tipi vize türü) TURSAB üyesi A grubu seyahat acentaları aracılığı ile kabul etmektedir. Uzun süreli Çin vizesi başvuruları ise Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği Vize Departmanına yapılmaktadır.

Çin Vizesi Hakkında

Vize başvuru işlemlerinin daha kolay tamamlanabilmesi için, Çin Büyükelçiliği vize prosedürlerinde değişiklik yapmıştır. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği online vize başvurusu ve randevu sistemine geçildiğini duyurmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden Çin ticari vizesi için online başvuru yapılmaktadır.

Çin ticari vize başvuruları için randevu günü online sistem aracılığıyla alınmaktadır ve vize başvuru formu da yine online olarak doldurulmaktadır. Çin ticari vize işlemlerinizde 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle hizmete açılan online randevu alma ve başvuru formu doldurma sistemini kullanabilirsiniz.

Çin vizesine ilk kez başvuru yapacak kişiler, tek girişli ya da çift girişli vize talebinde bulunabilmektedirler.

Tek girişli Çin vizesi‘nin geçerlilik süresi 3 aydır. Eğer vize tek girişli ise, vizenin veriliş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde Çin’e giriş yapılabilmekte ve 30 gün ikamet edilebilmektedir.

Uzun süreli Çin vizeleri ise çok girişlidir. Ancak uzun süreli Çin vizelerinde de bir girişte sadece 30 gün ülkede kalma hakkı bulunmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirilecek tüm vize başvurularında parmak izi verilmesi zorunludur.

Parmak izi uygulamasından muaf tutulan kişiler aşağıda belirtilmiştir.

 • 14 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük kişiler
 • Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri
 • 5 sene içerisinde başvuru yaptığı temsilcilikte parmak izi verenler
 • Parmak izi alınmayacak özel durumda olan bedensel engelli kişiler

Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Çin vize başvurusunun seyahat gününden olabildiğince erken bir tarihte gerçekleştirilmesi, vize başvurusunda bulunan kişinin yararına olacaktır.
 2. Çin vizesi başvuruları için Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelecek davetiye belgesi orijinal olmalıdır.
 3. Çin vize başvurularında kullanılacak olan fotoğraflar vesikalık özellikte olmalıdır. Biyometrik fotoğraflarla yapılan Çin vizesi müracaatları kabul edilmez. Başvuruda sunulacak fotoğraflar en fazla son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve kişinin son halini temsil etmelidir. Fotoğraf, beyaz fon üzerine çekilmeli ve 33×48 mm ölçülerinde olmalıdır.
 4. Vize başvurusu yapılacak pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunması gerekir.
 5. Pasaport 10 yıldan daha eski olmamalı ve pasaportun vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.
 6. Vize başvuru formundaki tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir.
 7. Vize başvuru formu tükenmez kalem ve büyük harf kullanılarak doldurulmalıdır.
 8. Vize başvuru formunun en alt köşesinde yer alan bölüme imza atılmalıdır. İmzalanmamış formlar kabul edilmemektedir.
 9. İstanbul Çin Başkonsolosluğu, Ankara Çin Büyükelçiliği vize başvurularını pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde kabul etmektedir. Salı ve perşembe günü yapılacak Çin vizesi başvuruları kabul edilmemektedir.
 10. Çin vize başvuruları, parmak izi verildikten sonra yaklaşık bir hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çin Vizesi Türleri

Çin vize türleri seyahat amacına göre 16 farklı kategoriye ayrılmıştır.

C Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti vizesi için başvuruda bulunan uluslararası tren taşımacılığı görevlileri, uluslararası hava araçları mürettebatı, uluslararası gemi mürettebatı mürettebat, havacılık, denizcilik görevlileri ve bu kişilerin aileleri ile uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araç sürücülerini kapsayan Çin Vizesi türüdür.

D Tipi:

Kalıcı olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde ikamet etmek isteyen kişilere verilen Çin oturum vizesidir.

F Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’ne iş görüşmeleri, ziyaret, araştırma gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişileri kapsayan Çin vizesi çeşididir.

G Tipi:

Üçüncü bir ülkeye gitmek üzere Çin topraklarını transit geçmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken Çin vizesi türüdür.

J1 Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’nde uzun süreli faaliyet yürüten medya kuruluşlarının çalışanı konumunda olup, Çin’de uzun süreli (180 günden fazla) ikamet etmesi gereken gazetecilere verilen Çin vizesi türüdür.

J2 Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’ne kısa süreli haber yapmak üzere seyahat eden gazetecilere yönelik Çin vizesi türüdür. Gazetecilerin 180 günden kısa olan Çin seyahatlerine ilişkin kullanılmaktadır.

L Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’ne turistik gezi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin müracaat etmesi gereken Çin vizesi türüdür.

M Tipi:

Çin’e ticari faaliyet sebebi ile seyahat etmek isteyen şahısları kapsayan Çin vizesi türüdür.

Q1 Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’ne aile birleşimi maksadıyla (sürekli ikamet) seyahat eden Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşının aile fertlerine ve aynı sebeple Çin’e seyahat eden Çin Halk Cumhuriyeti oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının aile fertlerine verilen Çin vizesi tipidir.

Q2 Tipi:

Çin vatandaşı ve Çin’de devamlı ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti’ne 180 günden daha kısa süreli seyahat etmek amacıyla vize başvurusunda bulunan aile fertlerine verilen Çin vizesidir.

R Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ihtiyaç duyduğu uzmanlara ve üst düzey yetenek sahibi kişilere yönelik uygulanan Çin vizesidir.

S1 Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’nde uzun süreli (180 günden fazla) eğitim, çalışma gibi nedenlerle ikamet eden kişilerin aile bireylerini (eşleri, anne-babaları, On sekiz yaşını henüz doldurmamış çocukları, eşlerinin anne-babaları) ve kişisel sebeplerden dolayı Çin’de ikamet etmesi gereken kişileri kapsayan Çin vizesi türüdür.

S2 Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’nde kısa süreli (180 günden az) çalışma, eğitim gibi sebeplerle ve kişisel sebepler dolayısıyla ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının aile bireylerine (eşleri, anne-babaları, çocukları, çocuklarının eşleri, kardeşleri, büyükanne-büyükbabaları, eşlerinin büyükbaba-büyükannesi, torunları, eşlerinin torunları, eşlerinin anne-babaları) verilen Çin vizesidir.

X1 Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 180 günden daha uzun süre konakla gerektiren eğitim programlarına katılan öğrencilere verilen Çin vizesi tipidir.

X2 Tipi:

Çin sınırları içerisinde 180 günden daha kısa süreli öğrenim görmek amacıyla Çin’e seyahat eden öğrencilere verilen Çin vizesi türüdür.

Z Tipi:

Çin Halk Cumhuriyeti’ne çalışmak için gitmek isteyen kişileri kapsayan Çin çalışma vizesidir.

NOT:
Çin Halk Cumhuriyeti Diplomatik (Kırmızı ve Siyah) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili olan kişilere seyahat amaçlarına ve sahip oldukları pasaportun niteliğine göre farklı vize tipleri sunmaktadır.