Çin’de Üniversite Eğitimi

Nüfus yoğunluğu sebebiyle, Çin’de kaliteli eğitime çok önem verilmektedir. Çin’deki üniversiteler bilimsel araştırmalarda gösterdikleri başarılarla dikkat çekmekte ve yaptıkları araştırmalarla dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadırlar. Çin’de birçok alanda eğitim alabilirsiniz ancak üniversite eğitimi için lise diplomanızın olması gerekmektedir.

Çin’de yükseköğrenim almış olmak çok önemlidir. Yükseköğrenim kademeli olarak ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktoradır. Eğitim süreleri ise ön lisans 3 sene, lisans 4 sene, yüksek lisans 2 sene ve doktora 3 senedir. Çin’de özel üniversiteler de bulunmaktadır ancak eğitim kalitesi açısından Çinli öğrenciler devlet üniversitelerini tercih etmektedir.

Çin’de üniversitelere ve hazırlık kurslarına başvuru iki dönemden oluşmaktadır. Haziran-Ağustos ve Kasım-Ocak dönemlerinde kayıt yapılabilmektedir. Akademik yıl ise Eylül-Şubat ve Mart-Temmuz aylarında olmak üzere iki dönemden oluşur. İstenilen dönemde eğitime başlayabilmek için, en az bir ay öncesinde kayıt işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Çin’de sadece Çince eğitim veren birçok üniversite bulunmaktadır. Bu sebeple, Çin’de üniversite eğitimine başlamadan önce Çincenizin yeterli derecede olması ya da Çin’de okuyacağınız üniversitede 1 sene hazırlık eğitimi alıp başarıyla tamamlamanız gerekir. İngilizce eğitim veren üniversitelerde ise İngilizce yeterlilik şartı veya üniversitelerinin İngilizce hazırlık sınıfını başarılı olarak bitirme şartı aranmaktadır. Bu programlar için Çince eğitim almanız genel olarak gerekli değildir. Okumak istediğiniz İngilizce dilinde eğitim veren üniversitenin Çince bilmenizi isteyip istemediğini öğrenmek için üniversiteden bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Çin’deki üniversite ücretleri birbirinden çok farklılık göstermese de üniversitelerin bulundukları şehirlerdeki konaklamalar birbirinden farklıdır. Bu sebeple, Çin’de yaşayacağınız ve eğitim alacağınız üniversiteye karar verirken iyi araştırmalısınız. Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerdeki konaklama ücretleri, küçük şehirlerdeki konaklama ücretlerine göre çok daha yüksektir. Ancak büyük şehirlerde de daha uygun ücretlerle konaklamanızı planlayabilirsiniz.

Çin üniversite başvurunuz onaylandıktan sonra Çin’de yasal olarak ikamet edip eğitim alabilmek için Çin Büyükelçiliği’ne Çin X1 Vizesi adı verilen uzun süreli Çin öğrenci vizesi için başvurusunda bulunmanız gerekir.